• Oğuzlar Mah. 1397. Cad. No:11 Çankaya/ ANKARA

Aksiyel Fanlar

Eksenel fan, içinden pervanelerin döndüğü şafta paralel olarak havanın aksiyel bir yönde akmasına neden olan bir fan türüdür. Bir eksen etrafında dönen pervaneler havayı bu eksene paralel olarak çeker ve havayı aynı yönde dışarıya iter. Fan, bir basınç farkı oluşturarak, fan boyunca bir akışa neden olacak şekilde kuvvet üretmek üzere tasarlanmıştır. Eksenel fanlar, yüksek akış hızına sahip hava akımı oluşturur, bu da büyük miktarda hava akımı yaratır. Ancak, oluşturdukları hava akımları düşük basınçtadır. Üfleyici ve soğutucu aksiyel fanlar ise adından da anlaşıldığı gibi sıcak havaya üfleyerek soğutucu etkisi yaratırlar.

Eksenel Fan (Aksiyel Fan); Ana elemanları gövde, göbek, kanatlar ve motordur. Eksenel fanlar, santrifüj fanlar kadar yüksek basınç üretemezler. Ayrıca debi, basınç ve yüksekliği konumlama, motorun akışkandan korunması gibi yönlerden santrifüj fanlar kadar esnek değildir. Daha basit yapıda ve ucuzdurlar, verimleri %75’lere kadardır ancak akış tarafına  kılavuz kanatlar konulmasıyla %85’lere çıkabilir.

Aksiyel Aspiratör Çeşitleri

Sanayi tipi Eksenel aspiratör çeşitleri, fanın gövdesine göre değişmektedir. Genellikle gövde metal gövdeli ya da plastik gövdeli olur. ANADOLUFAN resmi sitesi  fanbalans.com ‘da yerli markalara ait Eksenel fan çeşitleri bulabilirsiniz.

AKSİYEL FANLARIN AVANTAJLARI;

Gayet pratik kullanımları sayesinde ekonomik çözümler sunar. Yuvarlak hava kanalı karşı bağlantı flanşı sayesinde hızlı montaj olanağı sunar. Aksiyel sadece montaj yönünün değiştirilmesi ile aspiratör ve vantilatör olarak kullanılmaktadır. Pervaneler motor miline direkt akuple edildiğinden dolayı güç aktarım mekanizmalarından kaynaklanan verim düşüklükleri yaşanmaz. Proje gereksinimleri doğrultusunda istenilen basınç ve debi miktarı açı ayarı yapılan kanatlar sayesinde hassas bir şekilde ayarlanmaktadır. Gerekli olan durumlarda iki hızlı elektrik motorları kullanılarak havalandırma ve duman tahliye işlevinde kullanılmaktadır.

-Daha hızlı ve kolay montaj

-Direk akuple tahrik sisteminden dolayı yüksek verimlilik

-Radyal fanlara göre düşük maliyetlidir

-Radyal fanlara göre daha hafiftirler

-Ayarlanabilir kanat açıları sayesinde farklı ihtiyaçlara cevap verebilirler

Aksiyel Fan Nerelerde Kullanılır?

Uçak pervanesini andıran bu fan sistemi havalandırma, duman ve egzoz gazının yoğun bulunduğu alanlarda, tozlu yerlerde, soğutma kulelerinde, patlayıcı ve yanıcı özelliğe sahip gazların yoğun olarak bulunduğu tesis alanlarında ve asitli ortamlarda özellikle tercih edilir.

Aksiyel Aspiratör Fan Fiyatları

Aksiyel aspiratör fan fiyatları, fanın büyüklüğüne ve kapasitesine bağlıdır. Fan Balans’da bulunan fan fiyatları kurulacak fanın büyüklüğüne ve kapasitesine göre değişmekte olup kampanya ve indirimlerden yararlanmak için ANADOLUFAN bizleri arayıp bilgi alabilirsiniz.

Open chat
Powered by