• Oğuzlar Mah. 1397. Cad. No:11 Çankaya/ ANKARA

İşlemlerinizde Dengesizliklerden Kaçının

Rotorlar yepyeni durumda mükemmel bir şekilde dengelenmiş olsalar da, kurulum, aşınma veya çalışma etkileri nedeniyle sıklıkla yeni dengesizlikler yaratılmaktadır. Bu, çalışma sırasında rulmanların erken yıpranmasına, yorulma ve kuvvet kırılmalarına veya şaft deformasyonlarına yol açan mekanik titreşimler ile sonuçlanır. ORMEC mühedisliğin tecrübeli ekibi ve son teknoloji ekipmanları ile, hemen hemen her boyut ve ağırlığa sahip rotorlar, monte edilmiş durumda hızlı ve uygun maliyetli ve doğru bir şekilde dengelenebilir ve bu nedenle makinelerinizi sökmek zorunda kalmazsınız. Kapsamlı tanılama yetenekleri sayesinde teknik ekibimiz, makinelerinizin titreşim durumu hakkında sizi güncel tutar ve böylece işinizi sürdürmenize size yardımcı oluruz.

Devamını Oku

Balans neden bu kadar önemli?

Neden bazı makineler diğerlerinden daha yüksek? Bir bisiklet valfi neden serbest bırakıldığında dönüp kısar? Bir otomobilin direksiyon sistemi neden belli hızlarda titrer? Neredeyse her gün bu etkiye önem vermeyen bir olguyla karşılaşıyoruz: dengesizlik.

Dengesizlik kavramı “denge” ve “ağırlık” terimlerinden türemiştir. Bir dengenin her iki tarafına da eşit ağırlıklar yerleştirildiğinde, bu dengenin bakiyesi vardır. Benzer şekilde, bir rotorda, dönen eksene göre kütle dağılımı da değerlendirilebilir. Kütle ağırlığının dengesizliği dengesizlik olarak tanımlanır. Dönme sırasında hız arttıkça, merkezkaç kuvvetlerine, titreşimlere ve seslere neden olur ve bu da gittikçe daha güçlü ve rahatsız edici hale gelir.

Makine Ömrü
Yataklar, salınımlar, gövdeler ve temeller dengesizliğin neden olduğu titreşimler nedeniyle aşınmış ve daha yüksek yıpranmaya maruz kalabilir. Dengesiz parçaları olan ürünler genellikle daha kısa bir ömre sahiptir.

Güvenlik
Titreşimlerin bir sonucu olarak, vidalı veya kelepçeli bağlantılarda bağlantı oranı azaltılabilir ve parçalar gevşemeye ulaşabilir. Titreşim elektrik anahtarlarını bozar, kablolar bağlantı noktalarından kopabilir. Dengesizlik, makinenin çalışma güvenliğini önemli ölçüde azaltabilir  bu insan ve makine için tehlikelidir.

Kalite

Dengesiz bir elektrikli cihazın hassas kullanımı mümkün değildir. Kullanıcı daha fazla çaba harcayacak ve daha hızlı yorulacaktır. Takım tezgahlarındaki titreşimler de imalat sonuçlarını büyük ölçüde etkiler. Bir taşlama veya yüksek hızlı ahşap işleme makinesi, şaft ve aletler, uygun şekilde dengelenmediğinde ve daha fazla hurda ürettiğinde düzgün çalışmayacaktır.

Rekabet gücü

Kalite değerlendirilirken dengeli, düşük gürültülü çalışma her zaman dikkate alınır, böylece titreşimler bir ürünün rekabetçiliğini büyük ölçüde sınırlayabilir. Aşırı titreşimli bir ev cihazı, gürültülü bir araba, piyasada tutamayan ürünler.

Dengesizlik kuvvetleri, rahatsız edici titreşimler ve gürültü balans ile elimine edilir.
Bu durumda, bir rotorun kütle dağılımı, yataklardaki daha küçük merkezkaç kuvvetlerini etkilemek için geliştirilmiştir. Balans yapılırken dengesizlik türü de dikkate alınmalıdır.

Dengesizlik türleri

Dengesizlik etkisine göre farklı tiplere ayrılır. Balans düzlemlerinin konumu ve balans toleransının seçilmesi, bir rotorun türü ve dengesizliği türünden de etkilenir. En önemli dengesizlik türleri:

  • Statik dengesizlik
  • Moment dengesizliği
  • Dinamik dengesizlik
Devamını Oku

Statik balanssızlık, Moment balanssızlığı ve Dinamik balanssızlık

Statik Balanssızlık

İki balanssızlık aynı büyüklüğe ve açıya sahip olabilir ve ağırlık merkezinden eşit uzaklıkta olabilir. Aynı durum, ağırlık merkezine, yani burada rotor merkezine etki eden tek fakat iki katı büyük bir balanssızlıkta da ortaya çıkar. Hatta böyle bir rotor iki uç üstüne yataklandığında “ağır bölüm” aşağı gelene kadar salınım yapacaktır. Yani bu balanssızlık rotasyon olmadan da etki eder; bu nedenle “statik balanssızlık” diye adlandırılır. Bu, kütle merkezinin geometrik merkezden kaydırılmasına etki eder, ki bu nedenle rotor işletim sırasında rotor eksenin paralel olarak salınım yapar.

Statik bir balanssızlık ağırlık merkezi düzleminde düzeltilmelidir. Bunun için “ağır bölüm” tarafından malzeme eksiltilir veya karşısına eklenir. Dengeleme düzlemindeki bir statik balanssızlık özellikle disk biçimindeki rotorlarda sıkça görülmektedir. Bu tip balanssızlığı düzeltmek için özelikle dik balans makineleri uygundur.

Moment balanssızlığı

İki balanssızlık (burada ok sembolü ile gösterilmiştir) yaklaşık aynı değere sahip, ancak açıları itibariyle yaklaşık 180º zıt konumda olabilir. Bu balanssızlık dağılımının serbest dönüşe bırakarak saptanması mümkün değildir, çünkü rotor durgun konumda artık belirli bir konuma geçmez. Dönen rotor dik ekseni doğrultusunda (dönen ekseninin dikine) bir salgı yapar, çünkü iki balanssızlık bir moment oluşturur. Bunun sonucunda bu balanssızlık dağılımı moment balanssızlığı olarak adlandırılır.

Moment balanssızlığının düzeltilmesi için, asıl balanssızlığa uygun olarak her iki dengeleme düzleminde 180º ters açıda yerleştirilecek bir zıt, başka deyişle iki eşit büyüklükte düzeltme momenti gereklidir. Moment balanssızlıkları özellikle ince uzun merdane şeklinde rotorlarda gözlenir. Bu tip rotorlar yatay balans makinesinde dengelenir.

Dinamik balanssızlık

Reel rotor yalnızca tek bir balanssızlığa sahip değildir, aksine teorik olarak dönen eksen boyunca rasgele dağılmış sonsuz sayıda balanssızlığa sahiptir. Bunlar, iki rasgele düzlemde, genelde farklı değerlere ve açılara sahip olabilen iki balanssızlık (burada ok sembolü ile gösterilmiştir) ile tanımlanmaktadır. Sözkonusu balanssızlık yalnızca rotasyon halinde tam olarak saptanabildiğinden buna “dinamik balanssızlık” denir. Bu, ya biri ya da diğerinin baskın olabildiği bir statik balanssızlığa ve bir moment balanssızlığına sahip olabilir.

Dinamik balanssızlığın tam olarak düzeltilmesi için iki dengeleme düzlemi gereklidir. Dinamik balanssızlık pratik olarak her rotorda meydana gelir.

Devamını Oku
Open chat
Powered by