• Oğuzlar Mah. 1397. Cad. No:11 Çankaya/ ANKARA

RADYAL FANLAR NE İŞE YARAR?

Fan:  Kuvvet unsurundan(Motor vs.) aldığı etkiyle bir ortamdan veya sistemden emdiği havayı (toz, kül, hava vs.) başka bir alana veya sisteme ileten makinelere denir. İşletmelerde temel olarak bir sisteme hava pompalamak, ortam havasını temizlemek, soğutmak, yanma işlemlerini hızlandırmak, taşıma işlemi yapmak ve benzeri amaçlar için kullanılmaktadır. Fanlar temel olarak hava aktarım şekline göre iki grupta yer alır.

RADYAL FANLARIN AVANTAJLARI;

-Yüksek verimli (tükettiği enerjiye istinaden yaptığı iş)
-Düşük enerji masrafları.
-Yüksek debi değerlerini sağlaması
-Yüksek basınçlar da çalışabilme.
-Aşırı sıcak ortamlarda çalışabilme
-Aşındırıcı malzemelerin taşınması gibi avantajlara sahiptir.
-Farklı konumlarda hava çıkışına ekipman gerekmeden olanak sağlaması.

 

Radyal Fanların Kullanım alanları; Çimento Fabrikaları, Demir Çelik Fabrikaları, Orman Ürünleri İşleme Fabrikaları, Madencilik, Petro kimya, Cam ve Kâğıt Fabrikalarında, Toz topla sistemlerinde emiş için vb. birçok alanda Radyal Fanların kullanımı mevcuttur.

RADYAL FANLAR

Radyal Fan; hava emiş ekseni ile hava çıkış ekseni arasında (Gövdenin salyangoz şeklinden kaynaklı olarak) değişiklik bulunan fanlara verilen addır. Gövdenin salyangoz şekli hava giriş hızının bir kısmını kanat uçlarında basınca dönüşmesine imkân sağlamaktadır. Bu özelliği sebebi ile eksenel fanlara istinaden çok yüksek basınçları sağlayabilmektedir.

 

Open chat
Powered by